Inwentaryzacja komputerów w firmie — po co jest przeprowadzana?

Duże firmy w dzisiejszych czasach wręcz nie mogłyby skutecznie konkurować na rynkach, gdyby nie rozbudowana infrastruktura IT. Aby jednak taka infrastruktura mogła pomagać w pracy przedsiębiorstwa, konieczna jest inwentaryzacja komputerów i innych zasobów, a także aktywów firmy. Dlaczego jednak jest ona przeprowadzana?

Inwentaryzacja komputerów w firmie — jak ją przeprowadzić?

Sposobów na przeprowadzenie inwentaryzacji komputerów w firmie jest kilka. Jeśli jednak ma to być nowocześnie działające przedsiębiorstwo, które dobrze wykorzystuje dostępne na rynku narzędzia, to najlepszym sposobem będzie skorzystanie z systemu Asset Management

Tego typu systemy do tworzenia ewidencji zasobów IT oferuje między innymi firma Oxari. Jej oprogramowanie umożliwia stworzenie bazy danych, w której znajdą sie wszystkie informacje potrzebne do inwentaryzacji zasobów IT w przedsiębiorstwie, a także do zarządzania oprogramowaniem. Więcej o tym można dowiedzieć się poprzez zapoznanie ze stroną: https://www.oxari.com/pl/produkt/oxari-asset-management.

Jak działają systemy Asset Management?

Systemy Asset Management to specjalne oprogramowanie, które umożliwia tworzenie baz danych CMDB, które służą do zarządzania infrastrukturą IT firmy. Aby je uruchomić, trzeba więc przeprowadzić inwentaryzację zasobów IT przedsiębiorstwa, a następnie wprowadzić odpowiednio wszystkie dane. 

W takich systemach Asset Management możliwe jest na przykład zarządzanie oprogramowaniem, do którego licencje wykupiła firma. W bazie danych znajdziemy bowiem wszystkie informacje dotyczące posiadanych aktywów IT, a także relacji między nimi. 

W ten sposób można na przykład kontrolować, jacy pracownicy mają dostęp do danego sprzętu i czy korzystają z niego w efektywny sposób. Do tego możliwa jest też kontrola wykorzystywanego oprogramowania. System Asset Management od Oxari umożliwia też dodanie innych aktywów, takich jak na przykład wyposażenie linii produkcyjnych firmy.